Past election results

Overall turnout: 35.07 per cent

Budshead

Turnout: 34.61 per cent

Candidate Party Votes Elected?
Dave Downie

The Conservative Party Candidate

1,731 YES
Jill Narin

Labour Party

1,307  
Matthew Charles Radmore

Liberal Democrat

122  
John Smith

UK Independence Party (UKIP)

188  

Compton

Turnout: 41.28 per cent

Candidate Party Votes Elected?
Graham Epstein

The Green Party

193  
Steven Guy

Liberal Democrat

202  
Andrea Irene Johnson

The Conservative Party Candidate

1,935 YES
Paul Charles McNamara

Labour and Co-operative Party

1,507  

Devonport

Turnout: 30.02 per cent

Candidate Party Votes Elected?
Fleur Olivia Stoner Ball

Liberal Democrat

116  
Sandy Borthwick

The Conservative Candidate

934  
Roxy Castell

Trade Unionist and Socialist Coalition

22  
Richard Michael Ellison

UK Independence Party (UKIP)

159  
Andrew Robert Pratt

The Green Party

99  
Bill Stevens

Labour Party

1,893 YES
Scott Aiden Wardle

Independent

84  

Drake

Turnout: 29.41 per cent

Candidate Party Votes Elected?
Margaret Corvid

Labour Party

954 YES
Iuliu Popescu

The For Britain Movement

24  
Charlotte Radmore

Liberal Democrat

76  
Steve Ricketts

Conservative Party Candidate

789  

Efford and Lipson

Turnout: 32.30 per cent

Candidate Party Votes Elected?
Jake Donovan

The Conservative Party Candidate

997  
Neil Hendy

Labour Party

1,940 YES
Alex Primmer

Liberal Democrat

97  
Benjamin Timothy George Smith

The Green Party

158  
Sam Taylor-Wickenden

Trade Unionist and Socialist Coalition

40  

Eggbuckland

Turnout: 37.42 per cent

Candidate Party Votes Elected?
Ian David Bowyer

The Conservative Party Candidate

2,313 YES
Wendy Anne Noble

UK Independence Party (UKIP)

220  
Richard John Simpson

Liberal Democrat

176  
Andrew Frederick Wade

Labour and Co-operative Party

1,094  

Ham

Turnout: 32.89 per cent

Candidate Party Votes Elected?
Gareth Gwyn James Derrick

Labour Party

1,914 YES
Richard Stephen Lawrie

Liberal Democrat

140  
Alan John Skuse

UK Independence Party (UKIP)

198  
Chris Storer

The Conservative Party Candidate

1,129  

Honicknowle

Turnout: 32.15 per cent

Candidate Party Votes Elected?
Pam Buchan

Labour Party

1,724 YES
Mike Gillbard

Liberal Democrat

81  
Ivor Keith Lucas

UK Independence Party (UKIP)

209  
John Christopher Riley

Conservative Party Candidate

1,280  

Moor View

Turnout: 37.41 per cent

Candidate Party Votes Elected?
John Baddeley

UK Independence Party (UKIP)

242  
Maddi Bridgeman

The Conservative Party Candidate

1,832 YES
Jemima Mary Laing

Labour Party

1,474  
Jim Spencer

Liberal Democrat

156  

Peverell

Turnout: 46.93 per cent

Candidate Party Votes Elected?
Nicholas John Casley

The Green Party

173  
Jeremy Goslin

Labour Party

2,324 YES
Martin Edward Leaves

The Conservative Party Candidate

2,081  
George Colin Maunder

Liberal Democrat

284  
Bernard John Toolan

Vivamus

24  

Plympton Chaddlewood

Turnout: 28.35 per cent

Candidate Party Votes Elected?
Louise Ayres

Liberal Democrat

132  
Glenn Robert Jordan

Conservative Party Candidate

1,051 YES
Janet Denise Wise

Labour Party

532  

Plympton St Mary

Turnout: 36.95 per cent

Candidate Party Votes Elected?
Rob De Jong

Labour Party

850  
Jeffrey Hall

Liberal Democrat

241  
David John James

Conservative Party Candidate

2,649 YES

Plymstock Dunstone

Turnout: 38.60 per cent

Candidate Party Votes Elected?
Sima Katie Davarian-Dehsorkhe

Liberal Democrat

424  
David Allen Owen

Labour Party

905  
Vivien Pengelly

Conservative Party Candidate

2,411 YES

Plymstock Radford

Turnout: 37.53 per cent

Candidate Party Votes Elected?
Vince Thomas Barry

Labour and Co-operative Party

842  
Matthew Paul Faith

The Green Party

212  
Gordon Miller

Independent

314  
Roy John Minden Plumley

Liberal Democrat

247  
Rebecca Jane Smith

The Conservative Party Candidate

1,964 YES
John Edwin Wheeler

Independent

453  

Southway

Turnout: 35.08 per cent

Candidate Party Votes Elected?
Nik Brookson

Trade Unionist and Socialist Coalition

79  
Jonny Morris

Labour Party

1,838 YES
Jacqui Spencer

Liberal Democrat

217  
Tim Velkavrh-Blazevic

The Conservative Candidate

1,359  

St Budeaux

Turnout: 30.22 per cent

Candidate Party Votes Elected?
Margaret Cathrine Bennett Jones

Independent

165  
Sally Bowie

Labour Party

1,458 YES
Pat Patel

The Conservative Party Candidate

1,189  
Stuart Gordon Spicer

Liberal Democrat

93  
Andrew James White

Trade Unionist and Socialist Coalition

57  

St Peter and the Waterfront

Turnout: 31.81 per cent

Candidate Party Votes Elected?
Brian Alfred Banks

The Green Party

157  
Ian Samuel Groeber

Trade Unionist and Socialist Coalition

41  
Hugh Janes

Liberal Democrat

221  
Susan Clare McDonald

The Labour Party

1,981 YES
Mark Andrew Thompson

The Conservative Party Candidate

1,232  

Stoke

Turnout: 35.94 per cent

Candidate Party Votes Elected?
Michael James Arthur

UK Independence Party (UKIP)

143  
Helen Catherine Guy

Liberal Democrat

184  
Kevin Michael Neil

Labour Party

1,915 YES
Daniel Michael Sheaff

Green Party

186  
Kathy Watkin

Conservative Party Candidate

1,219  

Sutton and Mount Gould

Turnout: 33.54 per cent

Candidate Party Votes Elected?
Ryan John Aldred

Trade Unionist and Socialist Coalition

80  
Mary Elizabeth Aspinall

Labour and Co-operative Party

2,102 YES
Chip Tofan

The Conservative Party Candidate

910  
Peter York

Liberal Democrat

209  

 

Plymouth, Sutton and Devonport
Results as amended on 10 June 2017 (please see our news story for further details)

(Turnout 66.97%)

Candidate Party Votes

Danny Bamping

Independent

237

Henrietta Sarah Bewley

Liberal Democrat

1,244

Oliver Newton Colvile

Conservative Party

20,476

Richard Michael Ellison

UK Independence Party

1,364

Luke Pollard

Labour and Cooperative Party 27,283

Daniel Michael Sheaff

The Green Party

604

 Plymouth, Sutton and Devonport Statement of Result as Amended [PDF, 47KB]

Results as declared on 9 June 2017
(Turnout 58.36%)
Candidate Party Votes

Danny Bamping

Independent

213

Henrietta Sarah Bewley

Liberal Democrat

1,106

Oliver Newton Colvile

Conservative Party

17,806

Richard Michael Ellison

UK Independence Party

1,148

Luke Pollard

Labour and Cooperative Party 23,808

Daniel Michael Sheaff

The Green Party

540

Plymouth, Moor View (turnout = 65.60%)

Candidate Party Votes

Sue Dann

Labour Party

18,548

Johnny Mercer

Conservative Party

23,567

Wendy Noble

UK Independence Party

1,849

Joshua George Pope

The Green Party

536

Graham Richard Reed

Liberal Democrat

917

 Plymouth, Moor View Statement of Result [PDF, 101KB]

South West Devon (turnout = 74.31%)

Candidate

Party Votes
Philippa Davey

Labour and Cooperative Party

15,818

Ian Ross

UK Independence Party

1,540

Win Scutt

Green Party

1,133

Gary Nicholas Streeter

Conservative Party

31,634

Caroline Jane Voaden

Liberal Democrat

2,732

 South West Devon Statement of Result [PDF, 54KB]

 

Local election (Plymouth City Council)

Election took place on 5 May 2016.

Budshead: turnout 36.64 per cent

  • Jon Taylor, Labour and Co-operative Party: 1,373 votes
  • Charlotte Bladen, Conservative Party: 1,283 votes
  • Gordon Charles Miller, UK Independence Party: 585 votes
  • Joshua George Pope, Green Party: 99 votes
  • Roger James Mitchell, Liberal Democrats Party: 75 votes
  • Andrew White, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 29 votes

Compton: turnout 35.89 per cent

  • Richard Stephen Ball, Conservative Party: 1,536 votes
  • John Christopher Petrie, Labour Party: 894 votes
  • Colin James Trier, Green Party: 261 votes
  • Steven Guy, Liberal Democrats Party: 217 votes
  • Grace Stickland, Plymouth Independents Party: 161 votes
  • Nigel Buckley, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 65 votes

Devonport: turnout 28.59 per cent

  • Kate Taylor, Labour Party: 1,315 votes
  • Sandy Borthwick, Conservative Party: 630 votes
  • Michael Ellison, UK Independence Party: 615 votes
  • Andrew Robert Pratt, The Green Party: 101 votes
  • Fleur Olivia Stoner Ball, Liberal Democrats Party: 92 votes
  • Scott Aiden Wardle, Plymouth Independents Party: 55 votes
  • Simon Gomery, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 37 votes

Efford and Lipson: turnout 30.52 per cent

  • Brian Vincent, Labour and Co-operative Party: 1,757 votes
  • George Davis, Conservative Party: 561 votes
  • Terry Luscombe, Plymouth Independents Party: 336 votes
  • Hannah Marie Lewis, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 130 votes
  • Rafiqul Mazed Haque, Liberal Democrats Party: 109 votes

Eggbuckland: turnout 37.19 per cent

  • Heath Cook, Conservative Party: 1,523 votes
  • Paul Charles McNamara, Labour and Co-operative Party: 1,023 votes
  • Hugh Scott Davies, UK Independence Party: 833 votes
  • Richard John Simpson, Liberal Democrats Party: 123 votes
  • Chris Treise, Plymouth Independents Party: 107 votes
  • Sam Down, Green Party: 84 votes
  • Lesley Duncan, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 22 votes

Ham: turnout 30.44 per cent

  • Tina Tuohy, Labour and Co-operative Party: 1,271 votes
  • Stuart Bernard Charles, UK Independence Party: 687 votes
  • Dean Seddon, Conservative Party: 592 votes
  • Matthew Radmore, Liberal Democrats Party: 127 votes
  • Jason William Shopland, Plymouth Independents Party: 87 votes
  • Ryan John Aldred, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 63 votes

Honicknowle: turnout 30.21 per cent

  • Pete Smith, Labour Party: 1,261 votes
  • Nikki Bale, UK Independence Party: 966 votes
  • Sally Walker, Conservative Party: 582 votes
  • Dylan Harry Morris, Liberal Democrats Party: 88 votes
  • Carl Evans, Plymouth Independents Party: 56 votes
  • Joshua Gray, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 28 votes

Moor View: turnout 34.74 per cent

  • Chris Mavin, Labour Party: 1,220 votes
  • Bethan Roberts, Conservative Party: 1,134 votes
  • Philip Partridge, UK Independence Party: 654 votes
  • Richard Bray, Liberal Democrats: 126 votes
  • Arthur Nicoll Watson, Plymouth Independents: 111 votes
  • Keith Low, Trade Unionists and Socialists Against Cuts: 27 votes

Peverell: turnout 37.39 per cent

  • Tony Carson, Conservative Party: 1,582 votes
  • Jeremy Goslin, Labour Party: 1,314 votes
  • Charlotte Jane Radmore, Liberal Democrats Party: 337 votes
  • Peter Geoffrey Brooksbank, Plymouth Independents Party: 253 votes
  • Wendy Margaret Miller, Green Party: 223 votes
  • Justin Pollard, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 42 votes

Plympton Chaddlewood: turnout 26.15 per cent

  • Samantha Jane Leaves, Conservative Party: 786 votes
  • Jonathan Brian Frost, UK Independence Party: 376 votes
  • Connor Smart, Labour Party: 373 votes
  • Teresa Stuart, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 33 votes

Plympton Erle: turnout 34.05 per cent

  • Ian Patrick Darcy, Conservative Party: 1,105 votes
  • Janet Denise Wise, Labour and Co-operative Party: 731 votes
  • Peter Endean, Plymouth Independents Party: 205 votes
  • Christianne Louise Pollock, Liberal Democrats Party: 130 votes
  • Louise Caroline Alldridge, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 103 votes

Plympton St Mary: turnout 34.22 per cent

  • Andrea Victoria Loveridge, Conservative Party: 2,318 votes
  • Roger David Williams, Labour Party: 883 votes
  • Tom Nally, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 209 votes

Plymstock Dunstone: turnout 37.18 per cent

  • Kevin Charles Wigens, Conservative Party: 1,594 votes
  • David Salmon, UK Independence Party: 1,037 votes
  • Dena Rafati, Labour and Co-operative Party: 585 votes
  • Sima Katie Davarian-Dehsorkhe, Liberal Democrats Party: 253 votes
  • Roxy Castell, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 63 votes

Plymstock Radford: turnout 35.54 per cent

  • Michael John Edward Leaves, Conservative Party: 1,441 votes
  • John Edwin Wheeler, UK Independence Party: 1,077 votes
  • Vince Thomas Barry, Labour and Co-operative Party: 664 votes
  • Jeffrey Hall, Liberal Democrats Party: 158 votes
  • Connor Clarke, Green Party: 154 votes
  • Thomas Michael Sloman, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 22 votes

Southway: turnout 34.38 per cent

  • Lorraine Parker, Labour Party: 1,223 votes
  • Rebecca Jane Smith, Conservative Party : 1,135 votes
  • Bill Wakeham, UK Independence Party: 645 votes
  • Natasha Anne Squires, Plymouth Independents Party: 224 votes
  • Daniel Michael Sheaff, Green Party: 76 votes
  • Storm Norman, Liberal Democrats Party: 56 votes
  • Nik Brookson, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 30 votes

St Budeaux: turnout 24.47 per cent

  • Darren Mark Winter, Labour Party: 1,186 votes
  • Margaret Louise Storer, UK Independence Party: 659 votes
  • Dan Bothwick, Conservative Party: 598 votes
  • Adam Lloyd Duffield, Plymouth Independents Party: 115 votes
  • Stephen David Luscombe, Liberal Democrats Party: 102 votes
  • Stan Beal, Green Party: 81 votes
  • Aaron Bradley Smith, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 28 votes

Stoke: turnout 36.04 per cent

  • Sam Davey, Labour Party: 1,645 votes
  • Andrew Ford, Conservative Party: 964 votes
  • Ramon Philip Fereday, UK Independence Party: 506 votes
  • Helen Catherine Guy, Liberal Democrats Party: 209 votes

St Peter and The Waterfront: turnout 30.36 per cent

  • Ian Glenn Tuffin, Labour and Co-operative Party: 1,263 votes
  • Karen Elizabeth Thurston, Conservative Party: 844 votes
  • John Stanley Smith, UK Independence Party: 503 votes
  • Jessica Rose Horner, Green Party: 209 votes
  • Hugh Janes, Liberal Democrats Party: 174 votes
  • Bob Brice, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 66 votes

Sutton and Mount Gould: turnout 31.58 per cent

  • Eddie Rennie, Labour Party: 1,413 votes
  • Edmund Harold Shillabeer, Conservative Party: 589 votes
  • Jonquil Patricia Webber, UK Independence Party: 434 votes
  • Peter York, Liberal Democrats Party: 177 votes
  • Daniel Van Cleak, Green Party: 166 votes
  • Andy Kerswell, Plymouth Independents Party: 80 votes
  • Louise Parker, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 36 votes

Police and Crime Commissioners election

Election took place on 5 May 2016.

Devon and Cornwall: turnout 22.80 per cent

  • Alison Selina Hernandez, Conservative Party: 91,036 votes
  • Gareth Gwyn James Derrick, Labour Party: 87,242 votes

EU referendum

Referendum took place on 23 June 2016.

Plymouth: turnout (including postal votes) 71.41 per cent

  • Leave the European Union: 79,997 votes
  • Remain a member of the European Union: 53,458 votes

Local election (Plymouth City Council)

Election took place on 7 May 2015.

Budshead: turnout 62.94 per cent

  • Jonathan Drean, Conservative Party: 2,473 votes
  • Linda Crick, Labour and Co-operative Party: 1,802 votes
  • John Brian McCarthy, UK Independence Party: 1,256 votes
  • Kathryn Jane Driscoll, Green Party: 206 votes
  • Anthony Alan Stuart Williams, Liberal Democrats Party : 203 votes
  • Andrew Bull, Both Parents Matter Party: 36 votes
  • Henry Redmond, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 29 votes

Compton: turnout 71.86 per cent

  • David Fletcher, Conservative Party: 2,876 votes
  • Simon Francis Avery Healy, Labour Party: 1,781 votes
  • Alex Thomson, UK Independence Party: 898 votes
  • Daniel van Cleak, Green Party: 504 votes
  • Steven Guy, Liberal Democrats Party: 378 votes
  • Nigel Buckley, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 47 votes

Devonport: turnout 56.92 per cent

  • Mark Antony Coker, Labour Party: 2,360 votes
  • Sandy Borthwick, Conservative Party: 1,617 votes
  • Michael Ellison, UK Independence Party: 1,221 votes
  • Dave Bertelli, Green Party: 351 votes
  • John Michael Brooks, Liberal Democrats Party: 244 votes
  • Paddy Ryan, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 42 votes

Drake: turnout 61.2 per cent

  • Chaz Singh, Labour Party: 1,547 votes
  • Mark Christie, Conservative Party: 1,154 votes
  • Daniel Michael Sheaff, Green Party: 819 votes
  • Alan John Skuse, UK Independence Party: 271 votes
  • Jeffrey Hall, Liberal Democrats Party: 208 votes
  • Ryan John Aldred, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 35 votes

Efford and Lipson: turnout 60.21 per cent

  • Pauline Pearl Murphy, Labour and Co-operative Party: 2,429 votes
  • Grace Stickland, UK Independence Party: 1,175 votes
  • Colin Henry Berry, Conservative Party: 1,499 votes
  • Ian Andrew Poyser, Green Party: 439 votes
  • Fleur Olivia Stoner Ball, Liberal Democrats Party: 234 votes
  • Terry Luscombe, Independent Party: 80 votes
  • Hannah Lewis, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 43 votes

Eggbuckland: turnout 68.24 per cent

  • Lynda Margaret Bowyer, Conservative Party: 3,382 votes
  • Chris Mavin, Labour Party: 1,829 votes
  • Hugh Scott Davies, UK Independence Party: 1,440 votes
  • Jonathan Phillip William Noades, Green Party: 351 votes
  • Marc Chudley, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 51 votes

Ham: turnout 59.49 per cent

  • Tudor Evans, Labour and Co-operative Party: 2,176 votes
  • Jason William Shopland, UK Independence Party: 1,512 votes
  • Jon Lee Runge, Conservative Party: 1,465 votes
  • Richard Veysey Bray, Liberal Democrats Party: 251 votes
  • Cameron Hayward, Green Party: 195 votes
  • John Gerard Williams, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 43 votes

Honicknowle: turnout 56.5 per cent

  • Mark Lowry, Labour Party: 2,414 votes
  • Shaun Andrew Hooper, UK Independence Party: 1,718 votes
  • Gloria June Bragg, Conservative Party: 1,371 votes
  • Andrew Robert Pratt, Green Party: 211 votes
  • Arthur Nicoll Watson, Independent Party: 38 votes
  • George Fidler, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 37 votes

Moor View: turnout 67.56 per cent

  • Nick Kelly, Conservative Party: 2,417 votes
  • Janet Denise Wise, Labour and Co-operative Party: 1,912 votes
  • Bill Wakeham, UK Independence Party: 1,457 votes
  • Jack Robert William Dubois, Liberal Democrats Party: 283 votes
  • Emma Harriet Weatherhead, Green Party: 184 votes
  • Alison Marie Casey, Independent Party: 39 votes
  • Keith Low, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 26 votes

Peverell: turnout 74.2 per cent

  • John Mahony, Conservative Party: 3,288 votes
  • Paul McNamara, Labour Party: 2,237 votes
  • Peter Geoffrey Brooksbank, UK Independence Party: 944 votes
  • Wendy Margaret Miller, Green Party: 624 votes
  • Richard Stephen Lawrie, Liberal Democrats Party: 452 votes
  • Justin Pollard, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 71 votes
  • Bernard John Toolan, Vivamus - Let us Live Party: 50 votes

Plympton Erle: turnout 68.63 per cent

  • Terri Beer, Conservative Party: 2,273 votes
  • Roger David Williams, Labour Party: 935 votes
  • Peter Endean, UK Independence Party: 934 votes
  • Sara Elizabeth Jennett, Liberal Democrats Party: 312 votes
  • Tom Pointon, Green Party: 239 votes
  • Louise Caroline Alldridge, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 54 votes

Plympton St Mary: turnout 71.52 per cent

  • Patrick John Nicholson, Conservative Party: 4,326 votes
  • Jonathan Brian Frost, UK Independence Party: 1,287 votes
  • Rob De Jong, Labour and Co-operative Party: 1,252 votes
  • David Allen Owen, Green Party: 372 votes
  • Tom Nally, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 70 votes

Plymstock Dunstone: turnout 72.81 per cent

  • Nigel Andrew Churchill, Conservative Party: 3,424 votes
  • David Salmon, UK Independence Party: 1,730 votes
  • Dena Rafati, Labour and Co-operative Party: 1,154 votes
  • Sima Katie Davarian-Dehsorkhe, Liberal Democrats Party: 433 votes
  • Aaron Duncan Scott-Carter, Green Party: 260 votes
  • Teresa Stuart, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 35 votes

Plymstock Radford: turnout 69.98 per cent

  • Ken Foster, Conservative Party: 3,417 votes
  • John Edwin Wheeler, UK Independence Party: 1,786 votes
  • Mark Andrew Thompson, Labour Party: 1,600 votes
  • Thomas Sloman, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 126 votes

Southway: turnout 64.21 per cent

  • Mark Kevin Deacon, Conservative Party: 2,232 votes
  • John Eric Shillabeer, Labour Party: 2,147 votes
  • David Hugh Coles, UK Independence Party: 1,447 votes
  • Dennis Law Silverwood, Independent Party: 302 votes
  • Thomas Peter Hathway, Green Party: 226 votes

St Budeaux: turnout 56.17 per cent

  • George William Wheeler, Labour Party: 2,137 votes
  • James Alan Carlyle, Conservative Party: 1,537 votes
  • Adam Duffield, UK Independence Party: 1,486 votes
  • Mark Ovenden, Green Party: 257 votes
  • Aaron Bradley Smith, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 56 votes

Stoke: turnout 66.68 per cent

  • Philippa Davey, Labour and Co-operative Party: 2,299 votes
  • Tony Carson, Conservative Party: 2,150 votes
  • Philip Partridge, UK Independence Party: 930 votes
  • Cameron Millar, Green Party: 637 votes
  • Helen Catherine Guy, Liberal Democrats Party: 298 votes
  • Lesley Duncan, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 63 votes

St Peter and The Waterfront: turnout 30.36 per cent

  • Chris Penberthy, Labour and Co-operative Party: 2,239 votes
  • Karen Elizabeth Thurston, Conservative Party: 1,801 votes
  • Paul William Chapman, UK Independence Party: 981 votes
  • Colin James Trier, Green Party: 730 votes
  • Hugh Janes, Liberal Democrats Party: 329 votes
  • Roxy Castell, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 80 votes
  • Michael Anthony Moore, Independent Party: 72 votes
  • Ray Rees, Independent Party: 57 votes

Sutton and Mount Gould: turnout 63.5 per cent

  • Sue Dann, Labour Party: 2,271 votes
  • Edmund Harold Shillabeer, Conservative Party: 1,686 votes
  • Peter Rueben Lee Hubble, UK Independence Party: 931 votes
  • Josh Leal, Green Party: 723 votes
  • Louise Anne Parker, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 77 votes
  • Nik Brookson, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 40 votes

UK Parliament (general) election

Election took place on 7 May 2015.

South West Devon Constituency: turnout 71.08 per cent

  • Gary Nicholas Streeter, Conservative Party: 28,500 votes
  • Chaz Singh, Labour Party: 8,391 votes
  • Robin Julian, UK Independence Party: 7,306 votes
  • Tom Davies, Liberal Democrats Party: 3,767 votes
  • Win Scutt, Green Party: 2,408 votes

Plymouth, Moor View Constituency: turnout 62.55 per cent

  • Johnny Mercer, Conservative Party: 16,020 votes
  • Alison Jane Seabeck, Labour Party: 14,994 votes
  • Penny Mills, UK Independence Party: 9,152 votes
  • Stuart Andrew Bonar, Liberal Democrats Party: 1,265 votes
  • Benjamin Osborn, Green Party: 1,023 votes
  • Louise Anne Parker, Trade Unionists and Socialists Coalition Party: 152 votes

Plymouth, Sutton and Devonport Constituency: turnout 65.26 per cent

  • Oliver Colvile, Conservative Party: 18,120 votes
  • Luke Pollard, Labour and Co-operative Party: 17,597 votes
  • Roy Kettle, UK Independence Party: 6,731 votes
  • Libby Brown, Green Party: 3,401 votes
  • Graham Richard Reed, Liberal Democrats Party: 2,008 votes
  • Laura-Jane Rossington, Communist Party: 106 votes

 

Local election (Plymouth City Council)

Election took place on 22 May 2014.

Budshead: turnout 38.03 per cent

  • David Alexander Downie, Conservative Party: 1,234 votes
  • John Brian McCarthy, UK Independence Party: 1,129 votes
  • Linda Margaret Crick, Labour and Co-operative Party: 1,103 votes
  • Henry Redmond, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 49 votes

Compton: turnout 42.67 per cent

  • Ted Fry, Conservative Party: 1,420 votes
  • Paul McNamara, Labour Party: 867 votes
  • David Partridge, UK Independence Party: 818 votes
  • Colin James Trier, Green Party: 432 votes
  • James Richard Waghorn, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 45 votes

Devonport: turnout 33.5 per cent

  • Bill Stevens, Labour Party: 1,176 votes
  • Michael Ellison, UK Independence Party: 1,089 votes
  • Ryan Buckley, Conservative Party: 566 votes
  • Lauren Katy Packham, Green Party: 209 votes
  • Richard Veysey Bray, Liberal Democrats Party: 146 votes
  • Lesley Faith Duncan, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 53 votes

Drake: turnout 25.18 per cent

  • Steve Ricketts, Conservative Party: 722 votes
  • Dena Rafati, Labour Party: 430 votes
  • Tom Pashby, Green Party: 238 votes
  • Richard Pacey, UK Independence Party: 143 votes
  • Peter York, Liberal Democrats Party: 65 votes
  • George Edward Fidler, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 28 votes
  • Diane Jasper-Eustis, Independent Party: 6 votes

Efford and Lipson: turnout 34.79 per cent

  • Neil Keith Hendy, Labour Party: 1,291 votes
  • Grace Stickland, UK Independence Party: 1,061 votes
  • David Fletcher, Conservative Party: 549 votes
  • Gwen Buck, Green Party: 287 votes
  • Steve John Merritt, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 72 votes

Eggbuckland: turnout 41.46 per cent

  • Ian David Bowyer, Conservative Party: 1,810 votes
  • Bill Wakeham, UK Independence Party: 1,231 votes
  • Janet Denise, Labour and Co-operative Party: 1,129 votes
  • Tom Sloman, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 56 votes

Ham: turnout 33.66 per cent

  • Christopher Roy Storer, UK Independence Party: 1,239 votes
  • Ian Peter Gordon, Labour Party: 1,187 votes
  • Mark Wilcox, Conservative Party: 596 votes
  • Ryan John Aldred, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 93 votes

Honicknowle: turnout 33.89 per cent

  • John Christopher Riley, UK Independence Party: 1,610 votes
  • Nicky Williams, Labour Party: 1,238 votes
  • Dylan Harry Morris, Conservative Party: 466 votes
  • John Gerard Williams, Trade Unionists and Socialist Against Cuts Party: 92 votes

Moor View: turnout 39.6 per cent

  • Maddi Bridgeman, UK Independence Party: 1,397 votes
  • Mike Wright, Labour Party: 1,269 votes
  • Mike Foster, Conservative Party: 875 votes
  • Keith James Low, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 38 votes

Peverell: turnout 44.37 per cent

  • Martin Edward Leaves, Conservative Party: 1,741 votes
  • Mark Andrew Thompson, Labour Party: 1,264 votes
  • Peter Geoffrey Brooksbank, UK Independence Party: 805 votes
  • Richard Stephen Lawrie, Liberal Democrats Party: 214 votes
  • Wendy Margaret Miller, Green Party: 363 votes
  • Justin Pollard, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 32 votes
  • Bernard John Toolan, Vivamus - Let Us Live Party: 21 votes

Plympton Chaddlewood: turnout 31.61 per cent

  • Glenn Robert Jordan, Conservative Party: 764 votes
  • Jonathan Brian Frost, UK Independence Party: 707 votes
  • John Shillabeer, Labour Party: 401 votes
  • Louise Caroline Alldridge, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 69 votes

Plympton St Mary: turnout 39.62 per cent

  • David John James, Conservative Party: 1,938 votes
  • Peter Christopher Endean, UK Independence Party: 1,097 votes
  • Chris Mavin, Labour Party: 750 votes
  • Steve Blackburn, National Health Action Party: 158 votes
  • Tom Nally, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 59 votes

Plymstock Dunstone: turnout 41.87 per cent

  • Vivien Anne Pengelly, Conservative Party: 1,746 votes
  • David Salmon, UK Independence Party: 1,464 votes
  • Simon Healy, Labour Party: 688 votes
  • Roxy Castell, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 77 votes

Plymstock Radford: turnout 40.5 per cent

  • Wendy Carole Foster, Conservative Party: 1,521 votes
  • John Edwin Wheeler, UK Independence Party: 1,472 votes
  • Shirley Smith, Labour and Co-operative Party: 815 votes
  • Joe Ellerton, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 80 votes

Southway: turnout 39.47 per cent

  • Jonny Morris, Labour Party: 1,348 votes
  • Peter David Berrow, UK Independence Party: 1,254 votes
  • Mark Kevin Deacon, Conservative Party: 912 votes
  • Dennis Law Silverwood, Independent Party: 343 votes
  • Nik Brookson, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 34 votes

St Budeaux: turnout 32.96 per cent

  • Sally Bowie, Labour Party: 1,230 votes
  • Adam Lloyd Duffield, UK Independence Party: 1,219 votes
  • Janet Elisabeth Plymsol, Conservative Party: 622 votes
  • Anthony Cockell, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 94 votes

Stoke: turnout 39.95 per cent

  • Michael Harry Sparling, Labour and Co-operative Party: 1,333 votes
  • Mark Christie, Conservative Party: 814 votes
  • Derek Roy Wagstaff, UK Independence Party: 802 votes
  • Andrew Robert Pratt, Green Party: 333 votes
  • Jill Dolan, Independent Party: 279 votes
  • Teresa Mary Stuart, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 55 votes

St Peter and The Waterfront: turnout 34.42 per cent

  • Sue McDonald, Labour Party: 1,199 votes
  • Roy Alfred Kettle, UK Independence Party: 831 votes
  • Stuart Pilcher, Conservative Party: 755 votes
  • Andy Dale, Green Party: 317 votes
  • Hugh Janes, Liberal Democrats Party: 172 votes
  • Paddy Ryan, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 79 votes

Sutton and Mount Gould: turnout 36.07 per cent

  • Mary Elizabeth Aspinall, Labour and Co-operative Party: 1,290 votes
  • Jonquil Patricia Webber, UK Independence Party: 801 votes
  • Colin Berry, Conservative Party: 613 votes
  • Holly Rowe, Green Party: 354 votes
  • Louise Anne Parker, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 63 votes

European Parliamentary election

Election took place on 22 May 2014.

Plymouth: turnout 37.62 per cent

  • UK Independence Party: 24,913 votes
  • Conservative Party: 15,839 votes
  • Labour Party: 15,628 votes
  • Green Party: 5,159 votes
  • Liberal Democrats Party: 2,941 votes
  • An Independence from Europe Party: 1,246 votes
  • English Democrats Party: 814 votes
  • British National Party: 795 votes

Seats are allocated in proportion to votes cast. The following were elected to serve as Members of The European Parliament:

  • William Dartmouth: UK Independence Party
  • Ashley Peter Fox: Conservative Party
  • Julia Ried: UK Independence Party
  • Julia McCulloch Girling: Conservative Party
  • Claire Miranda Moody: Labour Party
  • Molly Scott Cato: Green Party

By-election (Plymouth City Council)

By-election took place on 27 June 2013.

Southway - turnout 29.24 per cent

  • Jonny Morris, Labour Party: 1,247 votes
  • Peter David Berrow, UK Independence Party: 764 votes
  • David Alexander Downie, Conservative Party: 487 votes
  • Dennis Law Silverwood, Independent Party: 290 votes
  • Justin Dominic Stafford, Liberal Democrats Party: 82 votes
  • Ryan Aldred, Trade Unionist and Socialist Coalition Party: 22 votes

Local election (Plymouth City Council)

Election took place on 3 May 2012.

Budshead: turnout 36.79 per cent

  • Jon Taylor, Labour Party: 1,626 votes
  • Jack Thompson, Conservative Party: 1,375 votes
  • Hugh Martyn Williams, UK Independence Party: 544 votes

Compton: turnout 33.45 per cent

  • Richard Stephen Ball, Conservative Party: 1,233 votes
  • Neil Keith Hendy, Labour Party: 840 votes
  • Michael Robert Cooke, UK Independence Party: 560 votes
  • Colin James Trier, Green Party: 221 votes
  • Steven Antony Smith, Liberal Democrats Party: 198 votes

Devonport: turnout 27.07 per cent

  • Kate Taylor, Labour Party: 1,309 votes
  • Syd Brooks, UK Independence Party: 470 votes
  • Diane Jasper-Eustis, Conservative Party: 445 votes
  • John Michael Brooks, Liberal Democrats Party: 176 votes
  • Andrew Robert Pratt, Green Party: 117 votes

Efford and Lipson: turnout 30.55 per cent

  • Brian Vincent, Labour and Co-operative Party: 1,823 votes
  • Ray Fereday, UK Independence Party: 519 votes
  • Judy Tottey, Conservative Party: 455 votes

Eggbuckland: turnout 34.72 per cent

  • Paul Michael Jarvis, Labour Party: 1,419 votes
  • Peter Brookshaw, Conservative Party: 1,357 votes
  • Roger Kenneth Thomas, UK Independence Party: 816 votes

Ham: turnout 31.26 per cent

  • Tina Tuohy, Labour Party: 1,667 votes
  • John Read, UK Independence Party: 660 votes
  • David Alexander Downie, Conservative Party: 520 votes

Honicknowle: turnout 27.44 per cent

  • Pete Smith, Labour Party: 1,560 votes
  • Ron Northcott, UK Independence Party: 715 votes
  • Paul Victor Rielly, Conservative Party: 367 votes
  • David John Wildman, Green Party: 136 votes

Moor View: turnout 35.96 per cent

  • Mike Fox, Labour and Co-operative Party: 1,703 votes
  • Mark Christie, Conservative Party: 919 votes
  • Stuart Edward Munnery, UK Independence Party: 573 votes
  • Richard Veysey Bray, Liberal Democrats Party: 117 votes

Peverell: turnout 35.10 per cent

  • Patricia Dorothea Nicholson, Conservative Party: 1,320 votes
  • Stephen Paul Randall, Labour Party: 1,211 votes
  • Catherine Andrea Bullock, UK Independence Party: 499 votes
  • Wendy Margaret Miller, Green Party: 289 votes
  • Richard Stephen Lawrie, Liberal Democrats Party: 190 votes
  • Bernard John Toolan, Vivamus - Let Us Live Party: 25 votes

Plympton Chaddlewood: turnout 25.65 per cent

  • David Charles Salter, Conservative Party: 704 votes
  • Mark Andrew Thompson, Labour Party: 478 votes
  • Jonathan Brian Frost, UK Independence Party: 411 votes

Plympton Erle: turnout 34.84 per cent

  • Ian Patrick Darcy, Conservative Party: 900 votes
  • Chris Mavin, Labour Party: 739 votes
  • John Roberts, UK Independence Party: 480 votes
  • Peter York, Liberal Democrats Party: 248 votes

Plympton St Mary: turnout 34.57 per cent

  • Sam Leaves, Conservative Party: 1,542 votes
  • Seetha Devi Cheesman, Labour Party: 1,034 votes
  • Steve Stephenson, UK Independence Party: 875 votes

Plymstock Dunstone: turnout 36.33 per cent

  • Kevin Charles Wigens, Conservative Party: 1,542 votes
  • David Salmon, UK Independence Party: 1,138 votes
  • Prathees Kristino Kishore, Labour Party: 828 votes

Plymstock Radford: turnout 34.68 per cent

  • Michael John Edward Leaves, Conservative Party: 1,282 votes
  • John Edwin Wheeler, UK Independence Party: 1,010 votes
  • Shirley Margaret Smith, Labour and Co-operative Party: 912 votes
  • Jonathan Patrick Byatt, Liberal Democrats Party: 179 votes

Southway: turnout 36.43 per cent

  • Lorraine Georgina Parker, Labour Party: 1,845 votes
  • Brian William George Roberts, Conservative Party: 967 votes
  • Peter David Berrow, UK Independence Party: 785 votes

St Budeaux: turnout 31.94 per cent

  • Danny Damarell, Labour Party: 1,817 votes
  • Mark Burton, UK Independence Party: 592 votes
  • Charlotte Elizabeth Bladen, Conservative Party: 470 votes
  • Jon May, Liberal Democrats Party: 97 votes

Stoke: turnout 37.14 per cent

  • Sam Davey, Labour Party: 1,602 votes
  • Craig McMillan Duncan, Conservative Party: 1,205 votes
  • Fiona Hurst-Baird, UK Independence Party: 443 votes
  • Fleur Olivia Stoner Ball, Liberal Democrats Party: 197 votes

St Peter and The Waterfront: turnout 31.11 per cent

  • Ian Glenn Tuffin, Labour Party: 1,445 votes
  • Tam Macpherson, Conservative Party: 805 votes
  • Roy Alfred Kettle, UK Independence Party: 444 votes
  • Hugh Janes, Liberal Democrats Party: 215 votes

Sutton and Mount Gould: turnout 29.57 per cent

  • Eddie Rennie, Labour Party: 1,403 votes
  • Nick Kelly, Conservative Party: 560 votes
  • Jonquil Patricia Webber, UK Independence Party: 401 votes
  • Tean Jane Mitchell, Green Party: 158 votes
  • Paul Huntley, Liberal Democrats Party: 124 votes
  • Louise Anne Parker, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 85 votes

Police and Crime Commissioners election

Election took place on 15 November 2012.

Devon and Cornwall: turnout 15.14 per cent

  • Anthony John Marsden Hogg, Conservative Party: 69,419 votes
  • Brian Carol Greenslade, Independent Party: 37,243 votes

Local election (Plymouth City Council)

Election took place on 5 May 2011.

Budshead: turnout 40 per cent

  • Jonathan Charles Thomas Drean, Conservative Party: 1,756 votes
  • Mike Fox, Labour and Co-operative Party: 1,641 votes
  • Hugh Martyn Williams, UK Independence Party: 437 votes

Compton: turnout 42.84 per cent

  • David John Stark, Conservative Party: 1,938 votes
  • Stephen Paul Randall, Labour Party: 1,086 votes
  • Michael Robert Cooke, UK Independence Party: 364 votes
  • Paul Huntley, Liberal Democrats Party: 359 votes
  • Colin James Trier, Green Party: 268 votes

Devonport: turnout 30 per cent

  • Mark Antony Coker, Labour Party: 1,519 votes
  • Betty Gray, Conservative Party: 830 votes
  • Syd Brooks, UK Independence Party: 403 votes
  • Andrew Robert Pratt, Green Party: 162 votes

Drake: turnout 33.8 per cent

  • Chaz Singh, Labour Party: 589 votes
  • Andy Fox, Conservative Party: 506 votes
  • Rebecca Jane Trimnell, Liberal Democrats Party: 178 votes
  • Wendy Margaret Miller, Green Party: 116 votes
  • Chris Palmer, UK Independence Party: 99 votes
  • David Santillo, Independent Party: 97 votes

Efford and Lipson: turnout 36 per cent

  • Pauline Murphy, Labour and Co-operative Party: 1,785 votes
  • Nick Kelly, Conservative Party: 832 votes
  • Ramon Philip Fereday, UK Independence Party: 362 votes
  • Duncan Telford Beasley, Liberal Democrats Party: 189 votes
  • Roger Michael Creagh-Osborne, Green Party: 161 votes

Eggbuckland: turnout 44 per cent

  • Lynda Margaret Bowyer, Conservative Party: 2,185 votes
  • Mark Andrew Thompson, Labour Party: 1,670 votes
  • Roger Kenneth Thomas, UK Independence Party: 664 votes

Ham: turnout 35 per cent

  • Tudor Evans, The Labour and Co-operative Party: 1,843 votes
  • Tim Delbridge, The Conservative Party: 969 votes
  • Alan John Skuse, UK Independence Party: 558 votes

Honicknowle: turnout 32 per cent

  • Mark John Lowry, Labour Party: 1,790 votes
  • Ron Northcott, UK Independence Party: 675 votes
  • Paul Rielly, Conservative Party: 671 votes
  • David Wildman, Green Party: 181 votes

Moor View: turnout 40 per cent

  • Alison Marie Casey, Labour Party: 2,049 votes
  • Mark Christie, Conservative Party: 1,655 votes

Peverell: turnout 45 per cent

  • John Mahony, Conservative Party: 2,059 votes
  • Jonathan Taylor, Labour Party: 1,461 votes
  • Richard Lawrie, Liberal Democrats Party: 604 votes
  • John Read, UK Independence Party: 405 votes

Plympton Erle: turnout 42.5 per cent

  • Terri Beer, Conservative Party: 1,597 votes
  • Roger Williams, Labour Party: 834 votes
  • John Roberts, UK Independence Party: 461 votes

Plympton St Mary: turnout 45.1 per cent

  • Patrick John Nicholson, Conservative Party: 2,687 votes
  • Prathees Kristino Kishore, Labour Party: 943 votes
  • Jonathan Brian Frost, UK Independence Party: 581 votes
  • James Alexander Sanderson, Independent Party: 281 votes

Plymstock Dunstone: turnout 46 per cent

  • Nigel Andrew Churchill, Conservative Party: 2,201 votes
  • Bethan Rose Davey, Labour Party: 955 votes
  • David Salmon, UK Independence Party: 781 votes
  • Sima Davarian, Liberal Democrats Party: 515 votes

Plymstock Radford: turnout 34.68 per cent

  • Ken Foster, Conservative Party: 2,132 votes
  • Shirley Margaret Smith, Labour Party: 1,071 votes
  • Andrea Bullock, UK Independence Party: 599 votes
  • Michael James Symons, Liberal Democrats Party: 430 votes

Southway: turnout 41 per cent

  • John David Smith, Labour Party: 2,096 votes
  • Brian William George Roberts, Conservative Party: 1,839 votes

St Budeaux: turnout 34 per cent

  • George William Wheeler, Labour Party: 1,901 votes
  • Stuart Bernard Charles, Conservative Party: 844 votes
  • Paul Bedson, UK Independence Party: 579 votes

Stoke: turnout 41 per cent

  • Philippa Davey, Labour and Co-operative Party: 1,875 votes
  • Joan Mary Watkins, Conservative Party: 1,492 votes
  • Fiona Hurst-Baird, UK Independence Party: 520 votes

St Peter and The Waterfront: turnout 34.8 per cent

  • Chris Penberthy, Labour Party: 1,607 votes
  • Ian Glenn Tuffin, Labour Party: 1,383 votes
  • Tam Macpherson, Conservative Party: 1,204 votes
  • Chris Robinson, Conservative Party: 1,165 votes
  • Hugh Janes, Liberal Democrat Party: 415 votes
  • Roy Alfred Kettle, UK Independence Party: 400 votes
  • Matt Ray, Green Party: 396 votes

Sutton and Mount Gould: turnout 34.7 per cent

  • Jean Florence Nelder, Labour Party: 1,625 votes
  • Katy Hitchman, Conservative Party: 822 votes
  • Peter York, Liberal Democrats Party 327 votes
  • Jonquil Patricia Webber, UK Independence Party: 288 votes
  • Tean Jane Mitchell, Green Party: 226 votes
  • Louise Anne Parker, Trade Unionists and Socialists Against Cuts Party: 75 votes

Parliamentary voting system referendum

Referendum took place on 5 May 2011.

Plymouth

  • Total number of votes cast in favour of no: 49,743 votes
  • Total number of votes cast in favour of yes: 20,251 votes

Local election (Plymouth City Council)

Election took place on 6 May 2010.

Budshead: turnout 60.1 per cent

  • Grant Monahan, Conservative Party: 2,077 votes
  • Mike Fox, Labour and Co-operative Party: 2,012 votes
  • Mathew Beynon, Liberal Democrats Party: 1,024 votes
  • Thelma Rose Mappin Dinham, UK Independence Party: 623 votes

Compton: turnout 68.15 per cent

  • Ted Fry, Conservative Party: 2,698 votes
  • Steven Smith, Liberal Democrats Party: 1,560 votes
  • Chaz Singh, Labour Party: 1,358 votes
  • Michael Robert Cooke, UK Independence Party: 545 votes
  • Josie Bannon, Green Party: 278 votes

Devonport: turnout 54 per cent

  • William John Stevens, Labour and Co-operative Party: 1,820 votes
  • Betty Gray, Conservative Party: 1,461 votes
  • John Michael Brooks, Liberal Democrats Party: 1,074 votes
  • Syd Brooks, UK Independence Party: 573 votes
  • Andrew Robert Pratt, Green Party: 127 votes

Drake: turnout 55.16 per cent

  • Steven Ricketts, Conservative Party: 984 votes
  • Rebecca Trimnell, Liberal Democrats: 832 votes
  • John David Smith, Labour Party: 613 votes
  • Colin Trier, Green Party: 170 votes
  • Michael Ellison, UK Independence Party: 159 votes
  • Sam Remmer, Independent Party: 89 votes

Efford and Lipson: turnout 57.81 per cent

  • David Michael Haydon, Labour Party: 1,950 votes
  • Pauline Pearl Murphy, Labour Party: 1,903 votes
  • Andy Ford, Conservative Party: 1,387 votes
  • Mary Orchard, Conservative Party: 1,219 votes
  • Elsie Clark, Liberal Democrats Party: 1,201 votes
  • Rebecca Tidy, Liberal Democrats Party: 1,072 votes
  • David Salmon, UK Independence Party: 641 votes
  • Andy Kerswell, Independent Party: 357 votes
  • Alison Green, Green Party: 333 votes
  • Margaret Louise Storer, Independent Party: 110 votes

Eggbuckland: turnout 67.6 per cent

  • Ian David Bowyer, Conservative Party: 2,691 votes
  • Ken Morrish, Labour Party: 1,969 votes
  • Emma Jane Pedlar, Liberal Democrats Party: 1,256 votes
  • Roger Kenneth Thomas, UK Independence Party: 625 votes
  • Lee Finn, Independent Party: 405 votes

Ham: turnout 57.8 per cent

  • Ian Gordon, Labour Party: 2,252 votes
  • Bethan Mary Roberts, Conservative Party: 1,434 votes
  • Stewart Campbell, Liberal Democrats Party: 920 votes
  • John Read, UK Independence Party: 717 votes
  • Mark John West, Independent Party: 164 votes
  • Colin Bannon, Green Party: 96 votes

Honicknowle: turnout 55.4 per cent

  • Nicky Williams, Labour Party: 2,407 votes
  • Paul Rielly, Conservative Party: 1,265 votes
  • Stephen Goldthorp, Liberal Democrats Party: 920 votes
  • Stephen John Hoffman, UK Independence Party: 663 votes
  • Roy Cook, British National Party: 312 votes

Moor View: turnout 64.7 per cent

  • Mike Wright, Labour Party: 2,206 votes
  • Michael John Foster, Conservative Party: 1,966 votes
  • Andrew Brett Campbell, Liberal Democrats Party: 1,123 votes
  • Herbert Adolphus Sandford, UK Independence Party: 591 votes
  • Nicola Bannon, Green Party: 109 votes

Peverell: turnout 71.22 per cent

  • Martin Edward Leaves, Conservative Party: 2,871 votes
  • Jon Taylor, Labour Party: 1,782 votes
  • Emma Jane Swann, Liberal Democrats Party: 1,769 votes
  • Christopher Vitali, UK Independence Party: 465 votes
  • Gavin Shaun Fennell, Green Party: 270 votes
  • Bernard John Toolan, Vivamus - Let us live Party: 23 votes

Plympton Chaddlewood: turnout 64.07 per cent

  • Glenn Robert Jordan, Conservative Party: 1,816 votes
  • Michael Symons, Liberal Democrats Party: 970 votes
  • Val Burns, Labour and Co-operative Party: 781 votes
  • Jonathan Brian Frost, UK Independence Party: 393 votes

Plympton St Mary: turnout 70.27 per cent

  • David John James, Conservative Party: 3,597 votes
  • Catherine Symons, Liberal Democrats Party: 1,427 votes
  • Ross James Burns, Labour and Co-operative party: 1,424 votes
  • Bill Baser, UK Independence Party: 639 votes

Plymstock Dunstone: turnout 70.6 per cent

  • Vivien Anne Pengelly, Conservative Party: 3,363 votes
  • Richard Smith, Liberal Democrats Party: 1,578 votes
  • Roger Williams, Labour Party: 1,235 votes
  • Alan John Skuse, UK Independence Party: 763 votes

Plymstock Radford: turnout 68.3 per cent

  • Wendy Foster, Conservative Party: 2,681 votes
  • Ian Veater, Liberal Democrats Party: 1,463 votes
  • Steven Lemin, Labour and Co-operative Party: 1,092 votes
  • Roger Victor Dodd, Independent Party: 828 votes
  • Roger Porter Bullock, UK Independence Party: 613 votes

Southway: turnout 63.9 per cent

  • Tom Browne, Conservative Party: 2,183 votes
  • David Alan Weekes, Labour Party: 2,160 votes
  • Marion Roch, Liberal Democrats Party: 1,029 votes
  • Fern Burgess, UK Independence Party: 678 votes

St Budeaux: turnout 56.9 per cent

  • Sally Bowie, Labour Party: 2,226 votes
  • Frederick Francis Alfred Brimacombe: Conservative Party, 1,450 votes
  • Bailey Sam, Liberal Democrats Party: 905 votes
  • Paul Daniel Bedson, UK Independence Party: 696 votes
  • Nick Byrne, Green Party: 105 votes
  • Paul Colwill, Independent Party: 79 votes

Stoke: turnout 64.55 per cent

  • Jill Eileen Dolan, Conservative Party: 2,030 votes
  • Philippa Davey, Labour Party: 1,880 votes
  • Paul Alan Brown-Church, Liberal Democrats Party: 1,335 votes
  • John Victor Elliott, UK Independence Party: 542 votes
  • Wendy Miller, Green Party: 209 votes

St Peter and The Waterfront: turnout 52.81 per cent

  • Sue McDonald, Labour Party: 1,689 votes
  • Carol Ann Ellmers, Conservative Party: 1,525 votes
  • Hugh Janes, Liberal Democrats Party: 1,096 votes
  • Sean James O'Kane, UK Independence Party: 398 votes
  • Matt Slaughter, Green Party: 190 votes
  • Ray Rees, Independent Party: 102 votes

Sutton and Mount Gould: turnout 57.60 per cent

  • Mary Elizabeth Aspinall, Labour and Co-operative Party: 1,911 votes
  • Peter York, Liberal Democrats Party: 1,549 votes
  • Edmund Harold Shillabeer, Conservative Party: 1,493 votes
  • Jonquil Patricia Webber, UK Independence Party: 468 votes
  • Tean Jane Mitchell, Green Party: 283 votes

UK Parliament (general) election

Election took place on 6 May 2010.

South West Devon Constituency: turnout xx per cent

  • Gary Nicholas Streeter, Conservative Party: 27,908 votes
  • Anna Kerensa Pascoe, Liberal Democrats Party: 12,034 votes
  • Luke Pollard, Labour Party Candidate: 6,193 votes
  • Hugh Martyn Williams, UK Independence Party: 3,084 votes
  • Vaughan Brean, Green Party: 641 votes

Plymouth, Moor View Constituency: turnout xx per cent

  • Alison Jane Seabeck, Labour Party Candidate: 15,433 votes
  • Matthew Paul Groves, Conservative Party Candidate: 13,845 votes
  • Stuart Andrew Bonar, Liberal Democrats Party: 7,016 votes
  • Bill Wakeham, UK Independence Party: 3,188 votes
  • Roy Cook, British National Party: 1,438 votes
  • Wendy Margaret Miller, Green Party: 398 votes
  • David Terence Marchesi, Socialist Labour Party 208 votes

Plymouth, Sutton and Devonport Constituency: turnout xx per cent

  • Oliver Newton Colvile, Conservative Party Candidate: 15,050 votes
  • Linda Gilroy, Labour Party Candidate: 13,901 votes
  • Judy Evans, Liberal Democrats Party: 10,829 votes
  • Andrew Michael Leigh, UK Independence Party: 2,854 votes
  • Anthony Murray Brown, Green Party: 904 votes
  • Brian John Gerrish, Independent Party: 233 votes
  • Robert Oliver Hawkins, Socialist Labour Party: 123 votes

European Parliamentary election

Election took place on 4 June 2009.

Plymouth: 31.08 per cent

  • United Kingdom Independence Party: 14,785 votes
  • Conservative Party: 14,767 votes
  • Labour Party: 7,151 votes
  • Liberal Democrats Party: 6,228 votes
  • Green Party: 3,885 votes
  • British National Party (BNP): 3,397 votes
  • Pensioners Party: 1,769 votes
  • English Democrats Party: 1,246 votes
  • Christian Party: 780 votes
  • NO2EU: Yes To Democracy Party: 528 votes
  • Socialist Labour Party: 442 votes
  • Katie Olivia Hopkins Independent Party: 379 votes
  • Fair Pay Fair Trade Party: 284 votes
  • Jury Team Party: 228 votes
  • Pro Democracy Party: Libertas.eu Party: 196 votes
  • Mebyon Kernow - The Party for Cornwall Party: 149 votes
  • WAI D your decision Party: 24 votes

Seats are allocated in proportion to votes cast. The following were elected to serve as Members of The European Parliament:

  • Giles Bryan Chichester: Conservative Party
  • Bernard Trevor Colman: United Kingdom Independence Party
  • Graham Robert Watson: Liberal Democrats Party
  • Julie McCulloch Girling: Conservative Party
  • William Dartmouth: United Kingdom Independence Party
  • Ashley Peter Fox: Conservative Party

By-election (Plymouth City Council)

By-election took place on 3 September 2009.

Ham: turnout 29 per cent

  • Tina Tuohy, Labour Party: 1,243 votes
  • Nigel Andrew Churchill, Conservative Party: 676 votes
  • Andrew Michael Leigh, UK Independence Party: 442 votes
  • Margaret Storer, Independent Party: 204 votes
  • Rebecca Trimnell, Liberal Democrats Party: 181 votes
  • Adrian Romilly, British National Party: 82 votes

Local election (Plymouth City Council)

Election took place on 1 May 2008.

Budshead: turnout 33.9 per cent

  • Jack Thompson, Conservative Party: 1,717 votes
  • Chris Mavin, Labour Party: 987 votes
  • Tracy Lang, Liberal Democrats Party: 488 votes

Compton: turnout 37.5 per cent

  • Richard Stephen Ball, Conservative Party: 1,947 votes
  • Emma Jane Swann, Liberal Democrats Party: 478 votes
  • Ross James Burns, Labour and Co-operative Party: 470 votes
  • Josie Louise Bannon, Green Party: 252 votes
  • Andrew Michael Leigh, UK Independence Party: 234 votes

Devonport: turnout 27 per cent

  • Nicola Judith Wildy, Labour Party: 1,050 votes
  • Betty Gray, Conservative Party: 954 votes
  • Charles James Earl, Liberal Democrats Party: 310 votes
  • Colin Bannon, Green Party: 198 votes

Efford and Lipson: turnout 32.2 per cent

  • Brian Vincent, Labour and Co-operative Party: 1,366 votes
  • Mary Orchard, Conservative Party: 1,055 votes
  • Simon Edward Hayes, Liberal Democrats Party: 387 votes
  • Colin James Trier, Green Party: 265 votes

Eggbuckland: turnout 37.9 per cent

  • Peter Brookshaw, Conservative Party: 1,828 votes
  • John David Smith, Labour Party: 861 votes
  • Lee Finn, Independent Party: 682 votes
  • Laura Jane Marie Walker, Liberal Democrats Party: 333 votes
  • Raymond George Delamare, Green Party: 170 votes

Ham: turnout 30.27 per cent

  • Chris Pattison, Labour Party: 1,207 votes
  • Frederick Francis Alfred Brimacombe, Conservative Party: 1,158 votes
  • Stephen John Goldthorpe, Liberal Democrats Party: 387 votes
  • Andrew Robert Pratt, Green Party: 173 votes

Honicknowle: turnout 26.88 per cent

  • Peter Smith, Labour Party: 1,135 votes
  • Paul Rielly, Conservative Party: 935 votes
  • Gillian Mary Hirst, Liberal Democrats Party: 433 votes
  • Nicholas Byrne, Green Party: 241 votes

Moor View: turnout 35.8 per cent

  • Edward Charles Delbridge, Conservative Party: 1,453 votes
  • Paul Adrian Hutchings, Labour Party: 1,153 votes
  • David Jolly, Liberal Democrats Party: 311 votes
  • Richard Barrett, UK Independence Party: 297 votes
  • Nicola Bannon, Green Party: 111 votes

Peverell: turnout 36.9 per cent

  • Patricia Dorothea Nicholson, Conservative Party: 2,036 votes
  • John Joseph Sewell, Labour and Co-operative Party: 626 votes
  • Don Allen, Green Party: 521 votes
  • Deborah Jean Earl, Liberal Democrats Party: 510 votes

Plympton Chaddlewood: turnout 33.8 per cent

  • David Charles Salter, Conservative Party: 1,133 votes
  • Pauline Murphy, Labour and Co-operative Party: 300 votes
  • Jonathan Brian Frost, UK Independence Party: 233 votes
  • Steve Barton, Liberal Democrats Party: 223 votes

Plympton Erle: turnout 36.2 per cent

  • John Lock, Conservative Party: 1,499 votes
  • Valarie Jean Burns, Labour and Co-operative Party: 391 votes
  • Wesley Stefan Rowe, Liberal Democrats Party: 347 votes
  • John Roberts, UK Independence Party: 243 votes

Plympton St Mary: turnout 37.3 per cent

  • Samantha Jane Leaves, Conservative Party: 2,283 votes
  • Darren Jones, Labour Party: 461 votes
  • Liz Barton, Liberal Democrats Party: 385 votes
  • James Alexander Sanderson, Independent Party: 304 votes
  • Hugh Williams, UK Independence Party: 291 votes

Plymstock Dunstone: turnout 39.8 per cent

  • Kevin Charles Wigens, Conservative Party: 2,300 votes
  • Stephen Andrew Kearney, Liberal Democrats Party: 636 votes
  • Mike Fox, Labour and Co-operative Party: 477 votes
  • Alan John Skuse, UK Independence Party: 417 votes
  • Bruce Abbott, Independent Party: 53 votes

Plymstock Radford: turnout 37.33 per cent

  • Michael John Edward Leaves, Conservative Party: 1,962 votes
  • Julia Carolyn Olsen, Liberal Democrats Party: 686 votes
  • Roger Porter Bullock, UK Independence Party: 508 votes
  • Steven Paul Lemin, Labour and Co-operative Party: 447 votes

Southway: turnout 35.7 per cent

  • Peter David Berrow, Conservative Party: 1,318 votes
  • Alan Weekes, Labour Party: 1,155 votes
  • Jane Deborah Barwick, Liberal Democrats Party: 583 votes
  • Lawrence Norman Adams Miller, British National Party: 338 votes

St Budeaux: turnout 28.7 per cent

  • Gloria June Bragg, Conservative Party: 1,003 votes
  • Margaret Louise Storer, Labour and Co-operative Party: 983 votes
  • Ray McSweeney, Liberal Democrats Party: 559 votes
  • Roger Michael Creagh-Osborne, Green Party: 205 votes

Stoke: turnout 34.8 per cent

  • David John Reynolds, Conservative Party: 1,500 votes
  • David Michael Haydon, Labour Party: 1,014 votes
  • Kirsty Jane Camilla Barwick, Liberal Democrats Party: 382 votes
  • Wendy Margaret Miller, Green Party: 347 votes

St Peter and The Waterfront: turnout 30.7 per cent

  • Sally Stephens, Conservative Party: 1,064 votes
  • Valentine Hiromeris, Labour Party: 995 votes
  • Christina Louise Maccullie, Liberal Democrats Party: 264 votes
  • Michael Richard Antonucci, British National Party: 233 votes
  • Sean James O'Kane, UK Independence Party: 216 votes
  • Jojo, Independent Party: 134 votes

Sutton and Mount Gould: turnout 28.2 per cent

  • Eddie Rennie, Labour Party: 985 votes
  • Edmund Shillabeer, Conservative Party: 896 votes
  • Peter York, Liberal Democrats Party: 413 votes
  • Tean Jane Mitchell, Green Party: 227 votes
  • Jonquil Patricia Webber, UK Independence Party: 216 votes

Local election (Plymouth City Council)

Election took place on 3 May 2007.

Budshead: turnout 38.74 per cent

  • Jonathan Charles Thomas Drean, Conservative Party: 1,731 votes
  • Michael Robert Fox, Labour and Co-operative Party: 1,387 votes
  • Janet Elizabeth Crocker, Liberal Democrats Party: 528 votes

Compton: turnout 42.75 per cent

  • David John Stark, Conservative Party: 2,025 votes
  • Steve Smith, Liberal Democrats Party: 776 votes
  • Margaret Louise Storer, Labour and Co-operative Party: 599 votes
  • Josie Louise Bannon, Green Party: 236 votes
  • Ronald Leonard Coombes, UK Independence Party: 212 votes

Devonport: turnout 31.59 per cent

  • Mark Anthony Coker, Labour Party: 1,258 votes
  • Jim Bell, Conservative Party: 854 votes
  • Sarah Anne Flockton, Liberal Democrats Party: 416 votes
  • Syd Brooks, UK Independence Party: 316 votes

Drake: turnout 27.04 per cent

  • Andy Fox, Conservative Party: 542 votes
  • Karen Gillard, Liberal Democrats Party: 527 votes
  • Carol Blackburn, Labour Party: 289 votes
  • Saul Peter Walker, Green Party: 137 votes
  • David Santillo, Independent Party: 133 votes
  • Andrew Michael Leigh, UK Independence Party: 71 votes

Efford and Lipson: turnout 33.2 per cent

  • Claude Miller, Labour and Co-operative Party: 1,346 votes
  • Mary Orchard, Conservative Party: 994 votes
  • Stephen John Goldthorp, Liberal Democrats Party: 568 votes
  • Tean Jane Mitchell, Green Party: 263 votes

Eggbuckland: turnout 40.65 per cent

  • Lynda Margaret Bowyer, Conservative Party: 1,847 votes
  • Derick Brian Bray, Labour Party: 1,155 votes
  • Lee Finn, Independent Party: 502 votes
  • Robert Martin Mcvicar, Liberal Democrats Party: 492 votes
  • Raymond George Delamare, Green Party: 141 votes

Ham: turnout 34.2 per cent

  • Tudor Evans, Labour and Co-operative Party: 1,460 votes
  • Stuart Bernard Charles, Conservative Party: 1,227 votes
  • Emma Jane Swann, Liberal Democrats Party: 598 votes

Honicknowle: turnout 32.68 per cent

  • Mark John Lowry, Labour Party: 1,272 votes
  • Edward Charles Delbridge, Conservative Party: 753 votes
  • Paul Carter, Independent Party: 669 votes
  • Gillian Mary Hirst, Liberal Democrats Party: 349 votes
  • Ivor Keith Lucas, Independent Party: 178 votes
  • Daniel Knaeble, Green Party: 108 votes

Moor View: turnout 39.76 per cent

  • Susan Elizabeth Dann, Labour Party: 1,506 votes
  • Anna Louise Chapman, Conservative Party: 1,444 votes
  • David Jolly, Liberal Democrats Party: 357 votes
  • Geoffrey Philip Shepherdson, Independent Party: 292 votes
  • Nicola Bannon, Green Party: 136 votes

Peverell: turnout 43.4 per cent

  • John Mahony, Conservative Party: 2,228 votes
  • Deborah Jean Earl, Liberal Democrats Party: 792 votes
  • John Joseph Sewell, Labour and Co-operative Party: 693 votes
  • Don Allen, Green Party: 349 votes
  • Graeme Peters, UK Independence Party: 182 votes

Plympton Erle: turnout 39.16 per cent

  • Terri Beer, Conservative Party: 1,331 votes
  • Paul Rowe, Liberal Democrats Party: 514 votes
  • Ross James Burns, Labour and Co-operative Party: 449 votes
  • John Roberts, UK Independence Party: 172 votes
  • Mark Cooper, British National Party: 144 votes
  • Colin Francis Bannon, Green Party: 93 votes

Plympton St Mary: turnout 42.36 per cent

  • Patrick John Nicholson, Conservative Party: 2,807 votes
  • Geoffrey Alexander Dustan, Liberal Democrats Party: 681 votes
  • Steven Paul Lemin, Labour and Co-operative Party: 463 votes
  • Nicola Hawker, Green Party: 186 votes

Plymstock Dunstone: turnout 41 per cent

  • David Frank Viney, Conservative Party: 2,666 votes
  • Kenneth David Morrish, Labour Party: 666 votes
  • Charlotte Jane Smith, Liberal Democrats Party: 507 votes
  • Wendy Margaret Miller, Green Party: 213 votes

Plymstock Radford: turnout 39.8 per cent

  • Ken Foster, Conservative Party: 1,958 votes
  • Valerie Jean Burns, Labour and Co-operative Party: 599 votes
  • Matthew Charles Radmore, Liberal Democrats Party: 409 votes
  • Roger Porter Bullock, UK Independence Party: 408 votes
  • Roger Victor Dodd, Independent Party: 328 votes
  • Colin James Trier, Green Party: 150 votes

Southway: turnout 41.09 per cent

  • Brian William George Roberts, Conservative Party: 1,547 votes
  • Pauline Pearl Murphy, Labour Party: 1,520 votes
  • Jane Deborah Barwick, Liberal Democrats Party: 441 votes
  • Robert George Perkins, British National Party: 354 votes

St Budeaux: turnout 32.75 per cent

  • George Wheeler, Labour and Co-operative Party: 1,317 votes
  • Peter David Berrow, Conservative Party: 900 votes
  • Raymond Edward Harold Mcsweeney, Liberal Democrats Party: 437 votes
  • Tom Williams, Independent Party: 416 votes

Stoke: turnout 38.5 per cent

  • Joan Watkins, Conservative Party: 1,459 votes
  • Michael Charles John Fletcher, Labour Party: 1,182 votes
  • Mike Gillbard, Liberal Democrats Party: 595 votes
  • Richard Michael Ellison, UK Independence Party: 223 votes
  • Nicholas Byrne, Green Party: 217 votes

St Peter and The Waterfront: turnout 33.47 per cent

  • Mark Antony King, Labour Party: 1,138 votes
  • Richard Stephen Ball, Conservative Party: 1,060 votes
  • Hugh Janes, Liberal Democrats Party: 395 votes
  • Ray Rees, UK Independence Party: 312 votes
  • Clare Katherine O'Neill, Green Party: 166 votes
  • JoJo, Independent Party: 79 votes

Sutton and Mount Gould: turnout 32.29 per cent

  • Jean Nelder, Labour Party: 1,292 votes
  • Edmund Shillabeer, Conservative Party: 826 votes
  • Peter York, Liberal Democrats Party: 577 votes
  • Louise Parker, Green Party: 323 votes