Retirement schedule of councillors

The scheduled elections for May 2020 were postponed by the Coronavirus Act 2020.  They were held in May 2021, and Councilors elected in 2021 will serve for three years not the usual four year term.

Ward 2022 2023 2024
Budshead

Dave Downie

(Conservative)

Jonathan Drean

(Conservative)

Mark Shayer

(Conservative)

Compton

Andrea Johnson

(Independent)

Nick Kelly

(Conservative)

Charlotte Carlyle

(Conservative)

Devonport

Bill Stevens

(Labour)

Mark Coker

(Labour)

Dr. Charlotte Cree

(Labour)

Drake No seat up for electionNo seat up for election

Margaret Corvid

(Labour)

Chaz Singh

(Independent)

Fallow year as ward only has two councillors
Efford and Lipson Brian Vincent (Labour)Brian Vincent (Labour)Brian Vincent (Labour)

Neil Hendy

(Labour)

Pauline Murphy

(Labour)

Brian Vincent

(Labour)

Eggbuckland

Ian Bowyer

(Independent)

Lynda Bowyer

(Independent)

James Stoneman

(Conservative)

Ham

Gareth Derrick

(Labour)

Tudor Evans

(Labour)

Stephen Hulme

(Conservative)

Honicknowle

Pam Buchan

(Labour)

Mark Lowry

(Labour)

Philip Partridge

(Conservative)

Moor View

Maddi Bridgeman

(Conservative)

John Riley

(Conservative)

Shannon Burden

(Independent)

Peverell

Jeremy Goslin

(Labour)

Sarah Allen

(Labour)

Dr. John Mahony

(Conservative)

Plympton Chaddlewood

Glenn Jordan

(Conservative)

Fallow year as ward only has two councillors

Dan Collins

(Conservative)

Plympton Erle Fallow year as ward only has two councillorsFallow year as ward only has two councillors

Terri Beer

(Conservative)

Andrea Loveridge

(Conservative)

Plympton St Mary

David James

(Conservative)

Patrick Nicholson

(Conservative)

Natalie Harrison

(Conservative)

Plymstock Dunstone

Vivien Pengelly

(Conservative)

Nigel Churchill

(Independent)

David Salmon

(Conservative)

Plymstock Radford

Rebecca Smith

(Conservative)

Kathy Watkin

(Independent)

Bill Wakeham

(Conservative)

Southway

Jonny Morris

(Labour)

Mark Deacon

(Conservative)

Richard Bingley

(Conservative)

St Budeaux

Sally Haydon

(Labour)

George Wheeler

(Independent)

Pat Patel

(Conservative)

St Peter and the Waterfront Ian Tuffin
(Labour)

Sue McDonald

(Labour)

Chris Penberthy

(Labour)

Ian Tuffin

(Labour)

Stoke Sam Davey
(Labour)

Kevin Neil

(Independent)

Jemima Laing

(Labour)

Sally Creswell

(Labour)

Sutton and Mount Gould Eddie Rennie
(Labour)

Mary Aspinall

(Labour)

Sue Dann

(Labour)

Eddie Rennie

(Labour)